Analiza problema

Pre svega, potrebno je da analiziramo problem. Da bismo što bolje objasnili ovu metodologiju, za svrhe ove analize ćemo koristiti analogiju sa drvetom.

Drvo problema

Svako drvo ima stablo, korenje koje mu obezbeđuje hranu i omogućava mu da raste i razvija se i, konačno, krošnju, koja je prva stvar koju primetimo kada pogledamo drvo iz daleka. Slično tome, svaki problem ima korenje koje ga hrani tj. razloge, kao i krošnju tj. posledice – događaje, fenomene i stanja koja pokazuju da problem postoji. Ako odsečemo krošnju, izrašće nove grane i posle nekog vremena će drvo nastaviti da živi, kao i problem ako se bavimo samo njegovim posledicama – neće biti vidljive neko vreme ali će se ponovo pojaviti. Zato je potrebno da analiziramo uzroke koji su doveli do problema veoma pažljivo jer samo ako delujemo na uzroke (koren) problema, možemo napraviti dugoročnu pozitivnu promenu.

Nakon fokusiranja na osnovni problem, treba da analiziramo razloge zbog kojih on postoji – da identifikujemo i specificiramo njegove uzroke.

Napravite listu svih uzroka problema koji analizirate. Slobodno uključite maštu i što više ljudi u ovaj proces. Imajte u vidu da i uzroci imaju svoje korene, tako da možete analizirati i nekoliko koraka dublje.

Zatim treba da razmotrite krošnju Vašeg drveta-problema i, koristeći isti princip, nabrojite sve posledice problema.

Kada to završite, trebalo bi da imate opštu sliku problema sa kojim želite da se izborite, o njegovim uzrocima i njegovim posledicama.

Kada kreirate drvo problema, vreme je da razmislite o svojim kapacitetima i da budete realistični kada procenjujete grupe uzroka na koje možete da utičete i one na koje ne možete tj. način na koji se ideja vašeg projekta uklapa u širu sliku. Ovo je važno jer predstavlja osnovu za sledeći korak, a to je formulisanje akcije. Još jednom moramo naglasiti da je jako važno da kroz ovaj ceo proces prođete kao tim, a ne pojedinačno. Što više različitih iskustava, veština i perspektiva ubacite u analizu problema, ona će biti sveobuhvatnija i preciznija.

Savet: Važno je imati na umu da svaki od uzroka i posledica sa liste mogu da se stave u centar analize i budu subjekat posebnog drveta i novog procesa planiranja projekta. Nekada je korisno primeniti ovaj pristup ako se kroz primarnu analizu pokaže da su svi uzroci problema van vaše oblasti uticaja ili da vaša primarna ideja ne može da doprinese rešavanju problema. U tom slučaju je potrebno pomeriti fokus i izabrati onaj problem na koji možete da utičete.

Drvo ciljeva

Kada odgovorite na pitanje ZAŠTO je potrebno da implementirate svoju ideju, sledeći korak je definisanje odgovora na pitanje: ŠTA hoćete da postignete?

Za potrebe ove analize ćemo koristiti metodologiju „Drvo ciljeva“. Transformacija vašeg drveta problema u drvo ciljeva se svodi na preformulaciju svih negativnih uslova koje ste prethodno naveli u pozitivne, modifikujući ih donekle ako mislite da prosto prevođenje iz negativne u pozitivnu izjavu nema smisla u konkretnom slučaju.

Problemi se transformišu u opšte ciljeve;

Uzroci problema postaju specifični ciljevi;

Posledice problema se tranasformišu u rezultate projekta odnosno očekivane efekte.

Sada posmatrajte novonastalo drvo i dopunite formulacije specifičnih ciljeva, opštih ciljeva i rezultata ako je potrebno tako da se oni bolje uklapaju u Vašu ideju ili imaju više smisla, odbacite one koji ne zvuče logično ili nisu u skladu sa Vašom idejom ili dodajte neke nove. Konačni izgled drveta ciljeva treba da predstavlja kauzalne veze („ako A onda B“): ako primenite predviđene korake (specifični ciljevi), oni će Vas voditi do ostvarenja opšteg cilja i Vaš projekat će proizvesti određene rezultate tj. izazvaće promenu u društvu.

Posle ove faze imećete nacrt predloga projekta:

  • Definisali ste problem koji želite da rešite svojim projektom;
  • Objasnili ste zašto taj problem postoji (uzroke) i kako se manifestuje (posledice);
  • Definisali ste šta želite da postignete implementacijom svog projekta (opšti cilj);
  • Predstavili ste korake koje treba preduzeti (specifične ciljeve) prema ostvarenju opšteg cilja i efekte koje će implementacija projekta izazvati (rezultate).
84%
Buy now
српски