KROŠNJA – KANALI – SOPSTVENI MEDIJI

VEB SAJTOVI


S obzirom na činjenicu da su veb sajtovi jedan od najvažnijih načina da se kao neprofitna organizacija povežete sa potencijalnim korisnicia i donatorima, posvetićemo se malo više ovoj temi.


☛ Veb sajtovi neprofitnih organizacija treba da ispune pet osnovnih zadataka:


1. da uspostave dobar imidž;


2. da prikažu Vaš rad i uspehe;


3. da podstaknu donacije i podršku;


4. da izgrade zajednicu i povežu ljude koji slično razmišljaju;


5. da dopru do grupe kojoj pomažete.


Websites should be well-organized and easy to navigate. They also need to be visually appealing and have a feel-good vibe. Keep in mind all otherWeb sajtovi treba da budu dobro organizovani i laki za navigaciju. Takođe treba da budu vizuelno privlačni i da imaju „dobar vajb“. Imajte na umu sav onaj sadržaj sa kojim se takmičite za korisnika i učinite da se Vaš sajt razlikuje tako što ćete ga učiniti jedinstvenim i upečatjivim.content you are competing for with the consumer and differentiate your web site making it unique and noticeable.

  • Postoji velika konkurencija onlajn tako da Vaš veb sajt mora da se istakne. Ako bude imao isti generički WordPress obrazac kao svi drugi, to se neće desiti. Morate da napravite nešto posebno za svoju organizaciju.
  • Vaš veb sajt treba da bude optimizovan za korišćenje preko mobilnog telefona.
  • Nije dovoljno da imate mesto gde će se korisnici prijavljivati da dobijaju vesti od Vas. Morate da nastavite da radite na svojim kontaktima/pratiocima/potencijalnim korisnicima i da ih negujete.


Iako Vaš cilj nije prodaja proizvoda ili usluga, i dalje treba da ubedite ljude da vas podrže. 

DRUŠTVENE MREŽE


Veze su uvek bile glavna valuta u neprofirnom sektoru, a NVO se na njih najviše oslanjaju za dobijanje članstva, donacija, volontera ili lobiranja.  


Pošto su društveni mediji zasnovani na participaciji i povezivanju ljudi, mnoge NVO investiraju u onlajn komunikaciju kao način gajenja tih veza, gradeći na taj način lojalnost i strast za svoje ciljeve.


Društvene mreže su povoljan medijum, čak i ako se uzmu u obzir troškovi promocije, ne mogu da se porede sa drugim, tradicionalim medijima ali još je važnije to što su relevantnije od tradicionalnih medija jer je internet mesto gde većina NVO traga za potencijalnim korisnicima i rešenjima za svoja pitanja.  


Statistika kaže da velika vežina NVO širom sveta ima naloge na društvenim mrežama – najviše na Facebook-u, zatim na Twitter-u i Instagram-u kao i da su prilično prisutne na YouTube-u i LinkedIn-u (oko 50% je izjavilo da ima naloge na ovim platformama).


Naravno imati nalog ne znači isto što i imati „lep nalog“, a kamoli uticajan, tj. onaj koji stvarno ima ulogu u pridobijanju korisnika.


Ako treba da zapamtite samo jednu stvar iz ovog poglavlja, onda neka to bude savet da posmatrate svoje kanale kao alat za pridobijanje korisnika i da ih ocenjujete sa tog aspekta. Da li oni doprinose tome da dobijete više volontera, na primer (ako je to vaš cilj)? Ako je odgovor „Ne“, onda nešto promenite.

FACEBOOK STRANICA


5 saveta za kreiranje sadržaja na Facebook-u 


1. Objavljujte sadržaj koji interesuje vaše korisnike


Ključ razvoja sjajne stranice koja dobija nove fanove i podstiće Vaš posao je objavljivanje sadržaja koji stvarno interesuje Vaše korisnike ili donatore. Nemojte se fokusirati islkjučivo na Vas ili na ono što Vi radite. Pružajući značajne informacije čitaocima, gradite jače veze sa trenutnim i potencijalnim korisnicima.


2. Objavljujte različite sadržaje


Zamislite ponovo da ste, na primer, NVO koja podržava studente.


Na svojoj stranici ćete deliti različite vrste sadržaja kao što su:


Blog postovi – Šta je novo u Vašoj organizaciji? Da li ste završili događaj o netvorkingu za studente prošlog meseca?


Fotografije – pored fotogrfija svog rada, fotografišite svoje zaposlene, volontere, korisnike, pa čak i donore (naravno uz njihovu dozvolu). Postavljajte slike sa događaja kojima ste prisustvovali ili kojima ste bili domaćin kao što su npr. dodele studentskih nagrada.


Objave u štampi – obavestite korisnike o unapređenjima i novinama koje ste uveli


Video sadržaji – spadaju u najprivlačnije sadržaje koje možete isporučiti. Nihova produkcija ne mora biti skupa, fokusirajte se na relevantnost.


3. Završite objavu pitanjem

Veća je verovatnoća da će posetioci stranice obratiti pažnju i odgovoriti na vaše objave ako im se obratite lično i podsaknete ih da se uključe.

4. Budite kreativni kada je sadržaj u pitanju (i više od toga)

Pokušajte da objavite esej, fotografiju ili video da postignete više reakcija pratilaca.

Korisni linkovi:

10 besplatnih aplikacija za kreiranje sadržaja koje treba da znate

https://www.socialmediatoday.com/social-business/10-free-content-creation-apps-you-need-now

9 aplikacija za kreiranje medijskog sadržaja

https://ecommerce-platforms.com/articles/9-apps-for-creating-multimedia-content

7 alata koji olakšavaju stvaranje interaktivnog saržaja

https://www.entrepreneur.com/article/286280

5. Odaberite temu meseca


Jedna od ideja kako da podstaknete pratioce da se uključe je da svakog meseca odaberete različitu temu (ili neki drugi prikladan period). Govorite o toj temi i delite linkove ka sajtovima koji se njom bave.


Time što imate različitu temu svakog meseca pokazujete da ste konstantno prisutni onlajn, što čini da izgledate interesantnije.

FACEBOOK GRUPE


Zašto treba da koristite Facebook grupe?


Istraživanje koje je sproveo Facebook pokazuje da se na grupama vidi mnogo više angažovanja nego na stranicama. Razlog je taj što Facebook grupe omogućavaju članovima da lakše počnu konverzaciju nego na Facebook strani, što je deo šire slike o pomeranju sa javnog deljenja na diskusiju u zatvorenijem, privatnom prostoru.


Imate opciju da kreirate svoju sopstvenu grupu, da delujete kroz već postojeće ili oba.


1.Pružite korisnicima dodatnu vrednost


Vaša Facebook grupa može lako da pruži dodatnu vrednost Vašim korisnicima.


Možete je koristiti kao prostor u kome možete bolje da analizirate subjekte ili da testirate teritoriju za nove ideje. To je takođe novi način da se publika poveže sa Vama , a i međusobno, štom može olakšati rast zajednica oko brendova.


2.Stvorite osećaj zajednice


Vaša najbolja šansa da izgradite vezu sa publikom u okruženju društvenih medija je da gradite odnose i osećaj zajednice.


Možete čak korisiti grupe i za svoje timove unutar organizacije – ovo može biti način da svi budu u toku i da e izgradi kultura organizacije kada su u pitanju timovi koji rade na daljinu ili jednostavno nisu na istoj lokaciji u isto vreme. 


3.Stvorite osećaj ekskluzivnosti


Svako želi da se oseća posebno, zar ne? Privatne Facebook grupe mogu da pruže taj osećaj.


Postoje privatne i tajne grupe u kojima morate da odobrite nekom članstvo kao administrator, što znači da samo ljudi koje Vi prihvatite u grupu mogu da u njoj budu aktivni.


4.Pobedite algoritam


Pošto, kao što smo već rekli, Facebook grupe pokazuju viši nivo angažovanosti nego stranice, a objave iz grupa u kojima ste redovno aktivni imaju prioritet u algoritmu objavljivanja vesti koje vidite – Kreiranje i održavanje grupe mogu biti način da se taj algoritam pobedi i da Vaši korisnici vide objave u Vašoj grupi.

INSTAGRAM


1. Istražite obrasce koji su spremni za korišćenje


Postoje mnogi alati koji će Vam pomoći da kreirate odlične Instagram objave ako niste napredni korisnik Photoshop-a. Onlajn alati za dizajn kao što su Spark Post od  Adobe-a, Canva and Venngage su neverovatno korisni kada se radi o atraktivnim objavama na društvenim mrežama.


2. Proađite kvalitetne fotografije


Da biste našli kvalitetne fotografije koje ne izgledaju kao da su „skinute sa sajta“ idite na Unsplash ili Stocksnap.io. Oni imaju veliku ponudu fotografija besplatno i sigurno ćete pronaći nešto koja god da je Vaša cljna niša. Pexels je još jedna opcija.


Ako imate deo budžeta koji možete na ovo da potrošite, pokušajte sa Stocksy.


3. Pomešajte različite formate


Važno je da ne znamenarite raznolikost dostupnih formata sadržaja, a Instagram konstantno nudi nove opcije. Storz, objave sa više fotografija, bumerang, objava uživo itd.


4. Delite objave sadržaja sa naloga koji se bave istom oblašću kao i Vi


Nemate vremena da kreirate spopstveni sadržaj na Instagramu? Dobra vest je da i ne morate!


Moguće je da drugi Instagram nalozi već rade odličan posao u smislu kreiranja sadržaja za koji je Vaša publika zainteresovana.


Nema ničeg lošeg u ponovnom objavljivanju sadržaja sa bilo kog naloga koji je relevantan za vašu publiku i Vašu Instagram strategiju dokle god tražite za to dozvolu i adekvatno navedete autora u svojoj objavi.


5. Sprovedite kampanju za korisnički generisan sadržaj (UGC)


Pored korišćenja Instagram sadraja koji su kreirali drugi ljudi, takođe je dobro da ohrabrite svoje pratioce da kreiraju sadržaj na određenu temu koji možete da objavjujete na vašem nalogu.


Ova vrsta sadržaja se zove korisnički generisan sadržaj. Taj termin takođe može da se proširi i na bilo koji sadržaj koji su korisnici kreirali, bez podsticanja od strane samog brenda, a odnosi se na određeni proizvod ili uslugu.

79%

Buy now
српски